Un mare număr de pictori se adresează în creația lor la tema ortodoxiei. Despre faptul cum găsește inspirație în credință povestește portalului nostru bine cunoscuta pictoriță din Republica Moldova Olga PAVLOVA.
– Olga, povestiți cum ați apelat la tema ortodoxiei în creația Dumneavoastră?
– M-am adresat la această temă, practic, concomitent cu venirea mea la ortodoxie. În acea vreme se determina calea mea în viață. Doar în cântece se vorbește că tinerețea este minunată, ceea ce poți înțelege numai cu vârsta. Dar în realitate, încă din copilărie, pășești în viața matură, faci o alegere serioasă și toate acestea sunt foarte alarmante.
La vârsta de 18 ani din propria inițiativă am primit Botezul. În același an au început studiile mele la facultatea de Arte Plastice și Design.
Îmi aduc bine aminte că simțeam cu claritate legătura dintre aceste două evenimente. Îmi mai aduc aminte cum mergeam să pictez la biserica „Sfântul Gheorghe”. Era vară, în jurul bisericii totul era în floare. În primele mele lucrări erau aproape aceleași lucruri – fata, biserica și florile. Regret că nu am făcut fotografii, iar tablourile se află actualmente în alte țări.
– Ce pictori celebri din trecut sau prezent au contribuit la trezirea interesului Dumneavoastră pentru tema ortodoxiei?
– La vârsta de 12 ani pentru prima dată am privit un album cu icoanele lui Andrei Rubliov. Am fost zguduită! În condițiile când majoritatea copiilor nu aveau acces la educația religioasă, noi creșteam aidoma ierbii în acest sens. Și iată că această energie s-a prăbușit asupra mea de pe paginile albumului, mi-a potopit literalmente conștiința. Pe atunci, fără să știu că voi deveni pictoriță profesionistă, încercam să pictez ceva asemănător. Această impresie rămâne să fie cea mai puternică și vie.
În perioada anilor de studenție, studiind minuțios istoria artelor, am descoperit pentru mine lucrările lui Nicolae Rerikh la tema ortodoxiei.
Și încă profesorul meu de pictură Dmitrii Filipovici Nedov, în timp ce pictam, ne citea în permanență din literatură duhovnicească. Bineînțeles că și aceasta m-a influențat.
– Cum a evoluat creația Dumneavoastră?
– Creația mea se desfășura, dacă nu în biserică, atunci undeva în preajmă. Eu admir frumusețea lumii lui Dumnezeu, ador florile și natura. Dacă pe vreo pânză de a mea nu este zugrăvită o biserică, nu înseamnă că ea nu este acolo. Nu mă simt pe deplin demnă să mă consacru pe deplin acestei teme.
Și icoane am pictat de câteva ori în calitate de cadou oferit oamenilor dragi cu un fel de temere emoțională, doar e nevoie de binecuvântarea preotului.
Mă bucur foarte mult, totuși, când de fiecare dată mi se arată semne mici – de pildă, expoziția are loc alături de biserică, încep să sune clopotele în timpul vernisajului. Sau, pe neașteptate, la deschidere ia cuvântul o persoană care, aflu mai târziu, este teolog. Odată am plecat în altă țară la expoziție și am fost cazată la o mănăstire.
La Londra, de Paște, m-am pomenit într-o biserică ortodoxă în Chiswick. A fost ceva neverosimil. În mijlocul unei alte lumi – o insulă din altă realitate. Și persista senzația de casă, de casă autentică – cea duhovnicească, pe care slujba de Paște a multiplicat-o de multe ori.
După o atare experiență se descoperă forțe creative nemaiîntâlnite anterior – de parcă se deschide o a doua suflare
NOTA NOASTRĂ:
Olfa Pavlova – pictoriță, s-a născut în a. 1972 la Chișinău.
A absolvit Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chișinău (Facultatea Arte Plastice și Design).
Din a.1996 participă la expozițiile și concursurile colective din Republica Moldova și de peste hotare.
Din a. 2006 este membru al Societății Internaționale a Pictorilor (I.S.A. Suedia) și al mișcării internaționale a pictorilor WEBISM (Germania, SUA).
Deținătoarea distincției „Pictorul cu inimă de aur” (Ungaria).
În a. 2007 a reprezentat oficial Moldova la expoziția din Viena „6 pictorițe din Europa de Est”, organizată de Agenția Austriacă pentru Dezvoltare.
Cu începere din a. 2005 a avut 12 expoziții personale. Din a. 2016 participă activ la expozițiile din Marea Britanie.
În a. 2018 a absolvit cursurile de art-terapie.
De asemenea, pe lângă pictură, pictorița se ocupă de fotografia artistică și designul bijuteriilor.
Lucrările pictoriței se află în colecțiile personale și galeriile din Marea Britanie, SUA, Rusia, Canada, Franța, Australia, Germania, Kuwait, Letonia Israel, Sri Lanka, Arabia Saudită, Ungaria, Irlanda, Uzbekistan, Elveția, Grecia, Spania, Portugalia, Olanda, Bulgaria, Indonezia, Ucraina, Moldova.
A consemnat Lora VEVERIȚA

