„Deși îmi e îngrădită libertatea fizică prin zidurile închisorii de legile omenești, în schimb, Dumnezeu mi-a dăruit libertatea sufletului prin trăirea iubirii.” (Valeriu Gafencu)
Cu binecuvintarea Înaltpreasfințitului mitropolit Vladimir în fiecare biserică și capelă din penitenciare se va înființă o bibliotecă de carte ortodoxă.
Astfel, cu stăruință protoiereului Nicolae Andrieș, președinte al Sectorului sinodal pentru activitate pastorală în instituțiile penitenciare, în penitenciarul nr. 15 Cricova a fost deschisă prima bibliotecă de acest fel.
Deschiderea bibliotecilor de carte ortodoxă urmează în toate penitenciarele din țară. Dacă acești oameni din penitenciare vor căuta pe Dumnezeu și se vor îndrepta în fața Lui, cu siguranță se vor îndrepta și în fața oamenilor.
Sectorul sinodal pentru activitate pastorală în instituțiile penitenciare se adresează creștinilor care dispun de cărți duhovnicești (literatură ortodoxă) pe care deja le-au citit cu rugămintea să le ofere în dar celor aflați după gratii.
Cărțile pot fi transmise în perioada 15 aprilie – 15 mai pe adresa: biserica „Sfântul Nicolae” din Cricova, str. Chișinăului 65, tel nr. 060053420.
Mitropolia.md
