Astăzi colindele se aud pe toate posturile sau la radio, vestea nașterii pruncului Iisus nu mai este un act pentru care să fii persecutat. Nu cu mulți ani în urmă însă oameni care mai sunt încă printre noi mărturiseau vestea Nașterii în închisorile comuniste, sub amenințarea gardienilor.
„În sfârșit semnalul de colinde s-a dat. Noi toți cei din celulă, patru la număr, cu expresia feței din copilărie, cu inima svâcnind în piept, cu mâinile înfipte în zabrele, cu ochii aprinși scânteind în noapte, începeam colindul „O, ce Veste minunată!”, continuând pe aceeași melodie cu „A venit și-aici Crăciunul”, colindul lui Radu Gyr.
Gardienii băteau disperați cu pumnii și cu picioarele în uși, amenințându-ne și ordonându-ne să încetăm.
Populația din Aiud s-a adunat în jurul închisorii; ascultau uimiți colindul, ca la urmă să cânte și ei cu noi. Am trăit și am simțit adânc aceste momente sublime. În acele clipe puteau să se deschidă ușile toate, gardienii să ne ucidă, că nouă nu ne mai era frică de nimic. Eram în Dumnezeu și Dumnezeu în noi.”
Este mărturia lui Atanasie Berzescu.
Nașterea Domnului să vă aducă bucuria Luminii celei de Sus!
Sursa: Avereabisericii.ro
Versurile „A venit si-aici Crăciunul” îi aparțin poetului martir Radu Gyr (Radu Demetrescu, 2.03.1905 Câmpulung Muscel – †29.04.1975 Bucuresti), cântat în închisorile comuniste. (VIDEO).
