La 23 aprilie 2024, la Reședința mitropolitană din Chişinău sub președinția Înaltpreasfinţitului Vladimir, mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, s-au desfășurat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova. Întruniți în ședință, membrii Sinodului au adoptat o serie de hotărâri ce țin de viața bisericească din țara noastră.
Componența Sinodului a fost completată cu doi episcopi proaspăt hirotoniți: Preasfințitul Nicolae, episcop de Ceadîr-Lunga, vicar al Eparhiei de Cahul şi Comrat, şi Preasfințitul Patrocl, episcop de Dondușeni, vicar al Eparhiei de Edineţ şi Briceni.
La propunerea mitropolitului Vladimir, în cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost înființată o nouă eparhie, a șaptea la număr – Eparhia de Soroca şi Drochia, în componența căreia au fost incluse parohiile, mănăstirile şi schiturile din raioanele Soroca, Drochia, Florești şi Rîşcani. Reședința Eparhiei de Soroca şi Drochia se va afla în municipiul Soroca. Arhiereu titular al Eparhiei de Soroca şi Drochia a fost ales Preasfințitul Ioan, episcop al Sorocii, vicar al Mitropoliei Chișinăului şi a întregii Moldove.
În urma audierii raportului Înaltpreasfinţitului Marchel, arhiepiscop de Bălți şi Fălești, cu privire la încălcarea jurământului depus la hirotonie, la părăsirea samavolnică şi neîntemeiată canonic a acestei eparhii de către preotul Victor Țurcanu, preotul Ioan Mileac şi ierodiaconul Augustin (Catană), precum și luând în considerare expirarea timpului ce le-a fost oferit pentru îndreptare și aducerea pocăinței depline, timp de care acești clerici nu s-au folosit, Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova a hotărât caterisirea lor. Foștilor slujitori le-au fost retrase distincțiile acordate pe parcursul slujirii preoțești.
De asemenea, membrii Sinodului au aprobat textul Apelului mitropolitului Chișinăului şi al întregii Moldove Vladimir către clericii care au abandonat Biserica Ortodoxă din Moldova, pe care îl publicăm mai jos:
„Constatăm cu durere și dezamăgire alegerea Sfinţiilor voastre de a părăsi calea pe care cu sfințenie ați jurat să o urmați. Această acțiune pune la îndoială seriozitatea angajamentului vostru față de vocatia pastorală.
Vă chemăm acum nu doar să meditați asupra greșelilor comise, ci să vă pocăiți profund și să reveniți în sânul Bisericii. Așa cum învățăturile părintești ne îndeamnă, pocăința este singura cale spre reabilitarea spirituală și reîntegrarea în comunitatea credincioșilor.
Este inacceptabil și profund regretabil să întoarceți spatele datoriilor sfinte pentru orice motive lumești sau personale. Greșelile trebuie recunoscute, iar faptele – îndreptate. Este esențial să înțelegeți severitatea situației create și impactul negativ asupra celor ce v-au privit ca pe niște păstori spirituali.
Reveniți la jurământul vostru inițial și îmbrățișați din nou responsabilitățile pe care le-ați neglijat. Aceasta nu este doar un indemn, ci o necesitate stringentă pentru binele suprem al sufletelor pe care odinioară ați promis să le păstoriți.
Fie ca exemplul Sfântului Apostol Petru, care după ce s-a lepădat de Hristos, s-a pocăit cu lacrimi de căință și a fost reprimit de Mântuitorul, să vă inspire în această călătorie de reîntoarcere. Restabilirea voastră nu va fi doar o izbândă personală, ci o lumină de speranță pentru întreaga comunitate care vă așteaptă cu brațele deschise.
Așteptăm cu nădejde neclintită reîntoarcerea voastră imediată în Sfânta noastră Biserică.
Fraţilor, renunţaţi la orgolii și reveniți la starea de odinioară!”
Toate hotărârile adoptate la ședința Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 23 aprilie 2024 vezi
Sursa: Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove
